telefon:

736 736 062

adres:

ul. Łodygowa 3,
03-687 Warszawa

godziny. otwarcia:

pon.-pt.: 9:00 - 18:00
sob.: 10:00 - 15:00

Higiena jamy ustnej psa

Posiadając pieska w domu powinniśmy się skupić nie tylko na wyglądzie jego sierści, ale także zwrócić uwagę na stan jego jamy ustnej. Prawidłowa higiena jamy ustnej u psa jest równie istotna co dla człowieka, a jej zaniedbanie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nasi czworonożni pupile mogą mieć problemy z zębami bądź dziąsłami, a to z kolei przekłada się na uczucie dyskomfortu podczas zabawy czy jedzenia, a nawet doprowadzić do poważnych chorób. Jak zatem zadbać o higienę jamy ustnej psa, aby mogliśmy się cieszyć jego doskonałym stanem uzębienia i dziąseł?

Objawy sygnalizujące problemy z jamą ustną u psa

Najlepszą ochroną przed chorobami jamy ustnej u psa jest oczywiście profilaktyka. Dlatego też, właściciel regularnie powinien zadbać o stan uzębienia i dziąseł swojego pupila. Do najczęstszych schorzeń w obrębie jamy ustnej u psa jest odkładanie się kamienia nazębnego. Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, jak fatalne skutki może przynieść narastający warstwami kamień nazębny. Niestety, ale duża ilość kamienia nazębnego przyczynia się do zapalenia dziąseł, to z kolei mogą przerodzić się w paradontozę, która nieleczona prowadzi do utraty uzębienia przez psa. 

Głównymi objawami u psa, jakie powinny wzbudzić nasz niepokój to:

•    zaczerwienione dziąsła,
•    krwawienie dziąseł,
•    obrzęki w okolicach zębów
•    obecność kamienia nazębnego,
•    nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
•    zmniejszony apetyt,
•    brak chęci na zabawę gryzakami.

Należy także pamiętać, że nieleczona infekcja jamy ustnej może zaatakować inne narządy. W związku z czym, zauważając powyższe objawy u psa powinniśmy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Ponadto, niektóre rasy psów, np. Yorki czy Shih tzu są bardziej narażone na odkładanie się kamienia nazębnego. Ogólnie rzecz biorąc to właśnie małe rasy psów częściej dotyka ten problem, gdyż w porównaniu do dużych ras o wiele rzadziej gryzą kości czy gryzaki przyczyniające się do ścierania kamienia nazębnego. 

Jak zadbać o higienę jamy ustnej psa?

Chcąc w prawidłowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej psa możemy wybierać spośród wielu różnych preparatów i narzędzi dostępnych na rynku. Dodatkowo, wiele z nich możemy stosować razem, potęgując działania ochronne.

Pasty do zębów dla czworonogów

Tak jak dla ludzi, tak i dla zwierząt możemy kupić pasty do zębów, z tą różnicą, że pasty dla psów kupujemy w sklepie zoologicznym. Zasada ich użycia jest taka sama, nakładamy na szczoteczkę i szczotkujemy pastą zęby pupila. Dlatego też, musimy się zaopatrzyć w specjalną dla psów szczoteczkę do zębów lub specjalną nakładkę na palec, gdyż nigdy nie powinniśmy używać szczoteczek dedykowanych dla ludzi. Szczoteczki przeznaczone dla zwierząt są odpowiednio dostosowane do kształtu uzębienia pupila. Pasta do zębów przeznaczona dla naszych czworonożnych przyjaciół jest przeważnie smakowa, aby zachęcić psa do jej użycia. Szczotkowanie zębów pieska należy wykonywać raz na kilka dni i nie musi ono trwać zbyt długo. Najlepszym momentem do przeprowadzenia szczotkowania jest pora, gdy nasz pupil jest zmęczony. Po zakończonym zabiegu warto nagrodzić psa, aby wzmacniać w nim pozytywne skojarzenia ze szczotkowaniem.

Gryzaki i przysmaki

Nie od dziś wiadomo, że nie wszystkie psy pozwolą sobie na wyszczotkowanie zębów. Tutaj z pomocą przychodzą nam gryzaki i przysmaki dla psów. Wykazują pozytywny wpływ na czyszczenie zębów oraz wzmacniają dziąsła. Odpowiednio przystosowana budowa gryzaków i przysmaków sprawia, że docierają one nawet do ciężko dostępnych miejsc. Wybierając gryzak bądź przysmaki dla naszego pupila powinniśmy kierować się wielkością i wiekiem pieska oraz zwrócić uwagę na skład produktu. Najlepszym wyborem będą naturalne gryzaki i przysmaki. 

Żele i spraye

Pomocne przy dbaniu o higienę jamy ustnej naszego czworonoga będą specjalne żele i spraye. Zawarte w nich składniki zmiękczają osad i kamień nazębny, dzięki czemu łatwiej zostaje on usunięty podczas szczotkowania zębów czy żucia. Co więcej, używanie żeli lub sprayów odświeża jamę ustną czworonoga i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Ich aplikacja jest bardzo prosta i polega na psiknięciu lub wtarciu w dziąsła i zęby pupila.  

Czyściki dentystyczne

Kolejnym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej psa są czyściki dentystyczne. Są to specjalne nakładki na palec wykonane z mikrofibry wzbogaconej jonami srebra. Dzięki obecnośći jonów srebra wykazują działanie antybakteryjne oraz zapobiegają ponownemu gromadzeniu się kamienia nazębnego. Stosując czyściki dentystyczne nie musimy kupować pasty do zębów lub preparatów. Co więcej, używając czyścików masujemy także dziąsła pupila, dzięki czemu skutecznie je wzmacniamy.

Suplementy do wody

Doskonałym uzupełnieniem higieny jamy ustnej psa są suplementy dodawane do wody. Nie posiadają wyczuwalnego smaku ani zapachu, aby nie zrazić pupila do picia wody z ich dodatkiem. Codzienne przyjmowanie suplementów przez psa redukuje powstały kamień nazębny oraz zapobiega jego powstawaniu. Ponadto, picie wody wzbogaconej w suplementy usuwa bakterie oraz niweluje nieprzyjemny zapach z pyska.

Skalery stomatologiczne (skrobaki)

Narzędziami, które skutecznie pomagają w walce z kamieniem nazębnym są skalery stomatologiczne, inaczej nazywane skrobakami. I choć wyglądem mogą wydawać się dość groźne, to są bezpieczne do mechanicznego ściągania kamienia. Są one doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy nasz pupil posiada dużą warstwę kamienia nazębnego, którego nie daje rady się usunąć w czasie szczotkowania czy żucia. Nabierając wprawy w posługiwaniu się skalerami stomatologicznymi możemy w prosty sposób usunąć zgromadzony kamień.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Jednym z innowacyjnych narzędzi do walki z kamieniem nazębnym u psów są szczoteczki ultradźwiękowe. Swoim wyglądem przypominają elektryczne szczoteczki i służą do pielęgnacji oraz higieny jamy ustnej u psów czy kotów. Ich działanie polega na emitowaniu ultradźwięków osłabiających kamień nazębny, co skutkuje jego łatwiejszym usunięciem. Podczas stosowania szczoteczek ultradźwiękowych nie ma konieczności stosowania pasty do zębów ani pocierania szczoteczką o dziąsła czy zęby. Obsługa takich szczoteczek jest bardzo prosta. Wystarczy powoli przesuwać głowicę szczoteczki po zębinie psa. Co więcej, szczoteczki ultradźwiękowe przyczyniają się do poprawy stanu dziąseł naszego pupila, niwelują krwawienie, zapalenia czy inne choroby. Stosowanie ultradźwięków do dbania o higienę jamy ustnej psa zapobiegania wielu groźnym i niebezpiecznym dla życia zwierzęcia chorób.

Dieta psa a higiena jamy ustnej

Szczególne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej naszego czworonoga ma jego dieta. Podawanie zwierzęciu suchej karmy naturalnie przyczynia się do ścierania płytki bakteryjnej, osadzającej się na zębach. Dlatego też, wybierając karmę dla naszego psa powinniśmy wybierać te najwyższej jakości, bez zbędnych dodatków w składzie. Należy jednak pamiętać, że samą dietą nie uruchomimy psa przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Musimy czuwać nad regularną higieną jamy ustnej pupila, czy to przy użyciu szczoteczki do zębów czy innych narzędzi.

Bez względu na to jaki sposób wybierzemy do zadbania o jamę ustną naszego pupila musimy pamiętać, że tylko systematyczne czyszczenie przyczyni się do utrzymania odpowiedniego stanu zębów i dziąseł. Na rynku możemy wybierać wśród wielu rożnych przyrządów i produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej psa. Jednak to do nas, właścicieli zależy czujność i regularność pielęgnacji, aby nasz piesek mógł cieszyć się wspaniałym uzębieniem bez bólu czy innych niedogodności. 

wstecz