telefon:

736 736 062

adres:

ul. Łodygowa 3,
03-687 Warszawa

godziny. otwarcia:

pon.-pt.: 9:00 - 18:00
sob.: 10:00 - 15:00

Obcinanie psich pazurów – dlaczego jest tak ważne?

Dla człowieka obcinanie paznokci jest czynnością naturalną. I tak samo powinno być w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Zaniedbanie obcinania psich pazurów będzie powodować u niego ból, a on z kolei przełoży się na nieprawidłowy chód. W konsekwencji nasz pies może przysporzyć sobie wad postawy oraz nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Należy pamiętać, że obcinanie psich pazurów nie jest jedynie kwestią wizualną, ale także wpływa na jego samopoczucie oraz zdrowie. Psy często odczuwają obawę przed pielęgnacją łap oraz nie są skłonne do współpracy podczas obcinania pazurów.

Jak często obcinać pazury psu?

Aby zadbać o prawidłowy stan psich pazurów należy je regularnie obcinać. Choć często zaleca się obcinanie pazurów co trzy tygodnie, to w zależności od tego, z jaką szybkością one odrastają powinniśmy dostosować częstotliwość tego zabiegu. Wpływ na częstość obcinania pazurów mają: rodzaj podłoża, aktywność psa oraz jego dieta. Jeśli nasz pupil porusza się po twardych powierzchniach, to jego pazurki będą się ścierały. W przypadku zaś, gdy piesek spaceruje po trawie czy dywanie, jego pazury będą rosły szybciej. Psy często korzystające z aktywności na zewnątrz, z mniejszą częstotliwością będą potrzebowały obcinania pazurów. Natomiast pieski, które lubią spędzać czas na kanapie, zdecydowanie częściej muszą mieć wykonywany ten zabieg pielęgnacyjny. Co więcej, do szybszego wzrostu pazurów przyczynia się również dieta obfita w posiłki zawierające dużą ilość mikro i makro elementów. 

Czym obcinać psu pazury?

Zanim przystąpimy do pielęgnacji pazurów psa oraz jego łap musimy wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Do tych akcesoriów należą: nożyczki do sierści o tępym zakończeniu, pilnik do pazurów oraz dobre oświetlenie, abyśmy mogli dokładnie zobaczyć macierz pazura. Gdy posiadamy pieska małej rasy do obcięcia jego pazurków przyda się trymer bądź cążki. Możemy również skorzystać z narzędzia wyposażonego w gilotynkę, gdzie wkłada się psi pazur. Jednak musimy pamiętać, by za pomocą tego narzędzia obcinać pazury zdecydowanym ruchem, ale i ostrożnie, tak aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych i nie spowodować zmiażdżenia płytki. Oprócz akcesoriów do przycinania psich pazurów będziemy potrzebować pewnej ręki, aby wykonywanie zabiegu nie wiązało się ze stresem zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila.

Jak prawidłowo obcinać pazury psa?

Przystępując do obcinania pazurów psa należy zadbać o jego relaks oraz spokój. Ręką należy złapać psią łapę, tak aby była dobrze umiejscowiona, dzięki czemu unikniemy skaleczenia, gdyby nasz pies nagle cofnął łapą. Jednak nie należy łapy trzymać zbyt mocno, gdyż będzie to wywoływało u psa dyskomfort. Kiedy nasz pies jest posiadaczem czarnych pazurów przydatna będzie latarka, aby zobaczyć macierz. Cążki umieszczamy w odległości około 1 milimetra od macierzy i sprawnym ruchem przycinamy pazur uważając, by go nie zmiażdżyć. Kolejno, pilnikiem w jednym kierunku szlifujemy pazur psa, dzięki czemu unikamy łamania bądź zarysowania pazurów. W przypadku, gdy pazur jest unerwiony, aż po sam czubek, musimy wykazać się cierpliwością, a początkowa pielęgnacja powinna opierać się na spiłowaniu pazura o raptem kilka milimetrów. Dzięki czemu, przyczyniamy się do cofania się żywych tkanek w pazurze naszego czworonoga.

Po czym wiadomo, że pazury wymagają skrócenia?

Aby wiedzieć, czy jest już odpowiedni moment na obcięcie pazurów należy obserwować, czy pazury nie dotykają podłoża. Gdy zauważymy, że psi chód bardziej przypomina stepowanie, należy niezwłocznie skontrolować długość jego pazurów. Zdecydowana większość psów nie daje żadnych oznak mówiących o tym, że pazury przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważna jest obserwacja naszego pupila. Jaki jest najprostszy sposób na sprawdzenie czy nastał odpowiedni moment na obcięcie pazurów? Wystarczy przysłuchać się, czy pies podczas chodzenia po podłodze wydaje dźwięki, takiej jak: skrobanie, stukanie czy rysowanie podłogi. W przypadku, gdy usłyszymy te charakterystyczne brzmienia należy obciąż psu pazury. Zbyt długie paznokcie powodują dyskomfort u naszego pupila oraz utrudniają chodzenie. Optymalna długość psich pazurów to taka, gdzie pazury nie dotykają podłogi, jeśli pies nie porusza się.

Kto powinien obcinać psu pazury?

Obcinanie psich pazurów możemy wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy, że wyposażymy się w odpowiednie narzędzia i znajdziemy najlepszy moment na przeprowadzenie tego rodzaju pielęgnacji. Jak wiadomo, pies obdarza swojego opiekuna największym zaufaniem w związku, z czym obcinanie przez niego pazurków nie będzie wywoływało lęku u czworonoga. Oczywiście możemy skorzystać z usług lekarza weterynarii lub salonu groomerskiego, który posiadają odpowiednie umiejętności oraz narzędzia do wykonywania tego rodzaju zabiegu pielęgnacyjnego. Dzięki czemu, nie musimy się obawiać, że zrobimy krzywdę pupilowi podczas obcinania pazurów.

Czy każdemu psu trzeba obcinać pazurki?

Nie wszystkie psy wymagają obcinania pazurów. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy psy, które często korzystają z aktywności na świeżym powietrzu po twardym podłożu, same ścierają swoje pazury. Warto też wspomnieć, że pies z wiekiem wychodzi na coraz to krótsze spacery, dlatego należy go obserwować i sprawdzać, czy nie zachodzi konieczność obcinania pazurów.

Na co uważać podczas obcinania pazurów u psa?

Podczas obcinania pazurów u psa musimy uważać na macierz – żywą część pazura. W głównej mierze składa się ona z zakończeń nerwowych oraz naczyń krwionośnych, dlatego należy wykazać się ostrożnością, aby jej nie uszkodzić. Uszkodzenie macierzy skutkuje silnym bólem u psa oraz krwawieniem. Macierz łatwo można zauważyć u psów posiadających jasne paznokcie. Jeśli zaś nasz pupil jest posiadaczem czarnych pazurów, to musimy skorzystać z latarki, aby zobaczyć tę część pazura. Najkorzystniej jest obcinać psie pazury pod kątem ok. 45º względem podłoża.

Jak oswoić psa z obcinaniem pazurów?

Na szczęście naszego pupila łatwo można przyzwyczaić do tego zabiegu. Przede wszystkim nie obcinamy psich pazurów na siłę. Tego typu działania jedynie zniechęcą psa i w następstwie będzie bał się ich skracania. Najlepiej oswajać psa z pielęgnacją pazurków już od szczeniaka. Należy dotykać jego łapek i paznokci, kiedy piesek jest zrelaksowany. Przed przystąpieniem do obcinania pazurów pozwólmy pieskowi obwąchać narzędzie, którym będziemy się posługiwać. Dobrze jest również podotykać cążkami lub nożyczkami łapek naszego pupila. Po zakończonej pielęgnacji nagradzamy naszego czworonożnego przyjaciela ulubionym smaczkiem.

Podsumowanie

Wiedząc, jak ważne jest obcinanie pazurów u psa nie powinniśmy dopuszczać do zaniedbania tej czynności. Posiadając odpowiednie akcesoria i znając proces obcinania pazurów u psa możemy zrobić to samodzielnie. Jednak zawsze możemy skorzystać z usług groomera, który posiada doświadczenie w tego typu zabiegach i bez problemu wykona odpowiednią pielęgnację psich pazurów.
 

wstecz