telefon:

736 736 062

adres:

ul. Łodygowa 3,
03-687 Warszawa

godziny. otwarcia:

pon.-pt.: 9:00 - 18:00
sob.: 10:00 - 15:00

Pielęgnacja okolic odbytu u psa. Zadbaj o zdrowie swojego psa!

Każdy pies, bez względu na to czy jest bardziej, czy mniej zadbany może być narażony na kłopoty w okolicach odbytu. Przyczyną takich stanów mogą być zatkane gruczoły okołoodbytowe, problemy ze strony układu pokarmowego, czy też zbyt długa, źle czyszczona sierść. Dlatego też, jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki sugerujące zmiany w okolicy odbytu u psa, należy przeprowadzać odpowiednią higienę o dużej intensywności. Jak prawidłowo ją przeprowadzić? Jakie mogą być przyczyny mówiące o problemach z odbytem u psa?

Nieprzyjemny zapach z okolic odbytu u psa

Jak potocznie się mówi, posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela jest odpowiedzialny za jego pielęgnację oraz utrzymanie go w dobrym zdrowiu i kondycji. W związku, z czym musimy być czujni w sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące objawy zdrowotne u psa. Do tych objawów możemy właśnie zaliczyć nieprzyjemny zapach z okolic odbytu. 

Jeśli sytuacje związane między innymi z higieną odbytu u pupila napawają Cię obrzydzeniem musisz wiedzieć, że posiadanie psa nie jest dla Ciebie. Pies największym zaufaniem obdarza swojego właściciela, i to właśnie na niego powinien liczyć w każdej sytuacji, nawet w tej najmniej przyjemnej. 

Ubrudzony odbyt u psa nie jest niczym nadzwyczajnym. Często występuje u zwierząt przechodzących biegunkę oraz u czworonogów posiadających długą sierść. Jednak brudne okolice odbytu u psa mogą zwiastować poważniejsze zmiany i konieczne będzie pilne zgłoszenie się do lekarza weterynarii. Istotne jest, aby regularnie przeprowadzać higienę odbytu psa, aż do momentu, gdzie konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia. W przypadku gdy, zabiegi higieniczne nie przynoszą oczekiwanych efektów lub u pupila pojawiają się dodatkowe objawy, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Niestety, ale niewyleczone choroby odbytu u psa mogą doprowadzić do jego śmierci.

Przyczyny problemów w okolicy odbytu

1. Zaniedbana, długa sierść u psa

Zaniedbanie sierści psa w okolicach odbytu może przyczyniać się do rozwoju problemów w tych miejscach. Nagromadzone resztki kału na sierści są doskonałą pożywką dla bakterii, mogących wywoływać stany zapalne odbytu u psa. Szczególnie ważna jest pielęgnacja okolicy odbytu psów posiadających długą sierść, gdyż nieodpowiednio wyczyszczona będzie musiała zostać wycięta. 

Co zrobić, aby zminimalizować zabrudzenia sierści w okolicy odbytu u psa? Przede wszystkim należy zadbać o jego dietę, która ograniczy wydalanie płynnych odchodów. Ponadto, jeśli dość często pojawia się luźny kał, powinniśmy poszukać przyczyny w stanie zdrowia naszego pupila. W przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel jest psem wystawowym i wymaga noszenia długiej sierści, dbajmy o jej regularne wycieranie. Natomiast, gdy pies nie bierze udziału w wystawach, możemy zdecydować się na częściowe przycięcie sierści w okolicach odbytu. 

2. Nieodpowiednia dieta

Częstym czynnikiem przyczyniającym się do nieprzyjemnego zapachu z odbytu psa jest nieodpowiednia dieta. Zaburzenia w oddawaniu kału, występowanie śluzu lub nasilony niemiły zapach odbytu może mieć przyczynę właśnie w diecie. Bardzo często będą to objawy alergii bądź nietolerancji pokarmowej. Dlatego tak ważne jest, znalezienie powodu złego samopoczucia u psa. Dodatkowymi objawami, które powinny wymorzyć naszą czujność będą przelewania w żołądku i jelitach zaraz po posiłku, gazy, odbijanie, brązowa wydzielina z oczu, wymioty, obolały brzuch oraz wzdęcia.  

3. Pasożyty wewnętrzne

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z odbytu u psa może być występowanie pasożytów wewnętrznych. Przyczyniają się one do zmiany środowiska w układzie pokarmowym, uszkadzając błonę jelitową, a nawet mogą doprowadzają do niszczenia komórek jelitowych. W związku z tym, spowodowane przez nie poważne zatrucia oraz stany zapalne odbytu u psa, dają nieprzyjemny zapach spod ogona. 

4. Uszkodzenia skóry oraz stany zapalne

Do uszkodzenia skóry u naszego pupila może dojść podczas spaceru, codziennej higieny czy zabawy z drugim zwierzęciem. Naruszenie ciągłości naskórka wiąże się z ułatwionym dostępem do krwioobiegu dla bakterii naturalnie występujących w kale, mogących powodować poważne zachorowanie u pupila. Gdy pies boryka się z obniżoną odpornością, nawet niewielka rana może przyczynić się do wystąpienia poważnego stanu zapalnego. Wtedy możemy zauważyć zmiany w okolicy odbytu bądź problemy z wypróżnianiem się pupila. 

5. Nowotwory

Zdarzają się sytuacje, gdzie za zaczerwieniony odbyt u psa odpowiada nowotwór. Dotyczy to przypadków, gdzie z łatwością dostrzegamy zmiany w okolicach odbytu lub zaburzenia w defekacji. Często jest to guz nowotworowy umiejscowiony wewnątrz mięśnia lub na zewnątrz. Nowotwór u psa może nie dawać żadnych dodatkowych objawów albo wprost przeciwnie, pupil doświadcza wyraźnego pogorszenia samopoczucia. W każdym razie obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem weterynarii. 

6. Biegunki i zaparcia

Przedłużające się zaburzenia w wypróżnianiu, każdorazowo podrażniają odbyt psa. Zaczerwieniony odbyt u psa często jest spowodowany biegunkami. Co więcej, biegunki mogą również przyczyniać się do występowania drobnych, krwistych ranek na naskórku. Dość często takie objawy wiążą się z biegunkami na tle nietolerancji lub alergii pokarmowych.

Nie tylko biegunki przyczyniają się do problemów w okolicy odbytu, ale także zaparcia. Wypróżnianie się zwierzęcia z wysiłkiem ma wpływ na powstawanie hemoroidów u psa bądź przepuklin. Ponadto, zaparcia mogą powodować uszkodzenia skóry, a nawet pęknięcia zwieracza tym samym, dając groźnym bakterią doskonałe warunki do rozwoju, a psu poważną infekcję.

7. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

W większości przypadków za nieprzyjemny zapach z odbytu u psa odpowiadają zatkanie gruczoły okołoodbytowe. Znajdują się one wewnątrz odbytu, a pies podczas prawidłowego wydalania kału, oczyszcza je. Ponadto, w gruczołach tych znajdują się zatoki wytwarzające wydzielinę o brązowej barwie, posiadającą nieprzyjemny zapach. Usuwanie wydzieliny odbywa się podczas wypróżniania oraz gdy pies odczuwa napięcie bądź stres. W momencie gdy zatoki nie są oczyszczane i wydzielina zaczyna w nich zalegać, doprowadza to do pojawienia się stanu zapalnego. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednie wypróżnienie u psa. Skłonności do stanów zapalnych mają psy otyłe, z nadwagą oraz z predyspozycjami osobniczymi.

Zapalenie gruczołów okołoodbytniczych to poważny problem, gdyż infekcja rozwija się dość szybko i w konsekwencji może doprowadzić do sepsy. Oprócz tego, psy chcąc sobie pomóc z dyskomfortem, wylizują bolące miejsce, tym samym roznoszą bakterie do gardła lub oczu. Zapalenie gruczołów odbytowych u psa może spowodować powstanie przetoki – otwartej rany wychodzącej ze środka organizmu na zewnątrz. 

Czy nieprzyjemny zapach na pewno pochodzi z odbytu?

Jeśli jesteś posiadaczem suczki musisz sprawdzić, czy nieprzyjemny zapach na pewno pochodzi z odbytu. Częste wylizywanie okolic sromu przez suczkę oraz wystąpienie wydzieliny może świadczyć o rozpoczynającej się u niej cieczce. Jednak należy mieć pewność, czy to na pewno cieczka, gdyż tego rodzaju objawy mogą wskazywać na ropomacicze. Wtedy niezwłocznie musimy udać się do weterynarza.

Jak rodzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z odbytu u psa?

Początkowo należy znaleźć przyczynę niepożądanego zapachu lub kondycji odbytu. W przypadku, gdy pies przeszedł biegunkę bądź zaparcia wystarczy obserwować stan zwierzęcia i zadbać o prawidłową higienę okolic odbytu, czyszcząc je solą fizjologiczną. Po ustąpieniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego okolice odbytu wygoją się samoistnie. 

W momencie gdy pies oddaje prawidłowe stolce, a jego sierść jest pobrudzona, warto zadbać o dokładniejszą higienę. Ponadto, możesz rozważyć skrócenie włosia w okolicy odbytu, a po spacerach myć pupila, tak aby nie pozostawiać resztek kału.
Niezmiernie ważna jest obserwacja okolic odbytu psa. W sytuacji, gdy zauważysz ranę, guza bądź narośl, zgłoś się do weterynarza. Wizyta u lekarza weterynarii również jest konieczna, jeśli pupil miewa zaburzenia wypróżniania ponad trzy dni bądź przechodzi poważną biegunkę bądź zaparcie przez jeden dzień. Jeśli zauważysz, że Twój pies saneczkuje nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, gdyż może to być objaw zatkanych gruczołów odbytowych lub wewnętrznych pasożytów.

Czego używać do higieny odbytu psa?

Gdy nasz pupil podczas wypróżniania brudzi sierść w okolicy odbytu oraz na tylnych łapach, warto wyposażyć się w specjalne środki czyszczące. Przydatne, szczególnie na wyjazdach są mokre chusteczki o właściwościach antybakteryjnych, dzięki którym pozbędziemy się zabrudzeń oraz bakterii. Chcąc załagodzić stany zapalne i zaczerwieniony odbyt u psa świetnym rozwiązaniem będzie używanie chusteczek pielęgnacyjnych Over Zoo Wet Wipes. Jeśli chcesz uniknąć śladów na podłodze zostawionych przez suczkę podczas cieczki możesz zaopatrzyć się w specjalne pieluchy dla suczek. W przypadku leczenia stanu zapalnego gruczołów odbytowych u psa i związane z tym wydzielanie nieprzyjemnego zapachu możemy zastosować dedykowane dla naszych czworonożnych przyjaciół perfumy. Jednak przed ich zastosowaniem należy upewnić się, że nie wywołają u psa reakcji alergicznej. Należy również pamiętać, aby nie stosować ich na podrażniony naskórek.
 

wstecz