telefon:

736 736 062

adres:

ul. Łodygowa 3,
03-687 Warszawa

godziny. otwarcia:

pon.-pt.: 9:00 - 18:00
sob.: 10:00 - 15:00

Strzyc czy trymować psa?

Na czym polega trymowanie?

Trymowanie to ręczne usuwanie martwego włosa wraz z korzeniem u psa. Poprzez wyrwanie włosa z korzeniem robimy miejsce na wzrastanie nowych i zdrowych włosów. Dobrze wykonane trymowanie jest całkowicie bezbolesne dla pieska. Ponadto, dzięki trymowaniu skóra naszego czworonoga jest odpowiednio ukrwiona i zachodzi prawidłowa cyrkulacja powietrza. Trymowanie to pracochłonna pielęgnacja psa, która wymaga od psiego fryzjera należytych umiejętności. Wybierając się do wykwalifikowanego groomera mamy pewność, że sylwetka naszego pupila nabierze nowych, a zarazem naturalnych kształtów.

Która rasa wymaga trymowania?

W przypadku trymowania i kwalifikacji psa do tego rodzaju pielęgnacji bardziej zależy od typu włosa niż od jego rasy. Może zdarzyć się tak, że do salonu przyjdzie kundelek, którego okrywa włosowa będzie wymagała trymowania, a nie strzyżenia. Oczywiście, że są rasy psów, które powinny być poddawane trymowania i są to przede wszystkim psy szorstkowłose, m.in. sznaucery, wyżły czy teriery. Do trymowania należy okrywa włosowa składająca się z dwóch rodzajów włosów – miękkiego i gęstego podszerstka oraz twardych i ościstych włosów okrywowych.

Jak wygląda strzyżenie?

Strzyżenie psa polega na obcięciu psiego włosa przy pomocy maszynki bądź nożyczek. Jest to zabieg skracający włos, a nie wyrywający go, tak jak w przypadku trymowania. Każda rasa psa ma określony kanon wzorów strzyżenia, co jest szczególnie ważne, gdy wybieramy się z naszym pupilem na wystawę. Jednak ze strzyżenia mogą także skorzystać nierasowe pieski, które mogą zyskać nową, najbardziej pasującą do nich fryzurę. Co więcej, podczas strzyżenia możemy pięknie wyeksponować atuty pupila i zamaskować ewentualne niedoskonałości. 

Więc strzyc czy trymować?

W przypadku, gdy szata naszego pupila wymaga trymowania zastanówmy się czy warto poddawać go strzyżeniu. Strzyżenie to bez wątpienia łatwiejszy zabieg, lecz nie zadba o skórę naszego czworonoga, tak jak trymowanie. Oprócz tego, strzyżenie nie daje możliwości, aby pojawiały się nowe włosy, a to z kolei osłabia i zmiękcza okrywę włosową. Przy zmianie struktury włosa możemy również zaobserwować jego zmniejszoną intensywność koloru. Należy także pamiętać o tym, że poddanie psa strzyżeniu, którego włosy są przeznaczone do trymowania mogą nie wrócić do pierwotnego stanu. Dlatego jeśli okrywa włosowa wymaga trymowania zróbmy to dla dobra i zdrowia naszego pupila.

wstecz