telefon:

736 736 062

adres:

ul. Łodygowa 3,
03-687 Warszawa

godziny. otwarcia:

pon.-pt.: 9:00 - 18:00
sob.: 10:00 - 15:00

Ubieranie psa zimą – o czym należy pamiętać?

Gdy okres jesienno-zimowy zbliża się wielkimi krokami, pora wyciągnąć z szafy cieplejsze ubrania. Nikt z nas przecież nie lubi marznąć podczas spacerów, i to samo dotyczy naszych pupili. Ubieranie psa zimą to nie moda, tylko w wielu przypadkach konieczność, aby uchronić zwierzę przed przeziębieniem. O czym należy pamiętać, ubierając psa zimą? Czy wszystkie psy muszą być ubierane? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Czy wszystkie psy muszą być ubierane na zimę?

Lekarze weterynarii rekomendują ubieranie psów na zimę w stroje chroniące przed wilgocią, mrozem oraz wiatrem. Konieczność ubioru pupila dotyczy ras krótkowłosych, bez podszerstka bądź też ras bezwłosych, np. Grzywacz Chiński. Normą stało się ubieranie psów ras małych oraz miniaturowych. Należy również pamiętać, że to nie od wielkości psa zależy, to czy mamy go ubrać, a od rodzaju posiadanej przez niego sierści oraz panujących warunków pogodowych. Co więcej, nie zapominajmy o ubraniu starszych psów oraz szczeniaków, gdyż są one mniej odporne na niskie temperatury. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy nas czworonożny przyjaciel potrzebuje ubranka, sprawdźmy jego reakcję na zimno. Kiedy piesek trzęsie się bądź nie chce wychodzić z domu należy założyć mu odpowiedni strój.

Od czego zależy ubiór psa na zimę?

Gdy wybieramy się z pieskiem na spacer w zimie i zastanawiamy się nad jego ubiorem, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. 
1.    Czas spaceru. Jeśli nasze wyjścia są krótkie, a piesek nie posiada zbyt krótkiej sierści, to nie zawsze obowiązkowe będzie jego ubieranie. Gdy na zewnątrz temperatura spadła poniżej zera jednak nie występują opady bądź wiatr, a nasz pies posiada sierść, to na kilka chwil możemy z nim wyjść bez ubranka. 
2.    Wiek oraz stan zdrowia zwierzęcia. W momencie, gdy nasz pupil boryka się z chorobami nerek, obolałymi stawami bądź obniżoną odpornością powinniśmy mu założyć ubranko. I tak jak wcześniej zostało wspomniane, ubranko należy założyć także psim seniorom oraz szczeniakom.
3.    Rodzaj i długość sierści. Jeżeli nasz pupil nosi krótką fryzurę należy na spacer ubrać mu kurtkę. To samo dotyczy ras psów bardziej odpornych na minusowe temperatury, a posiadające jedynie kilkumilimetrowe włosie. Jeśli zaś postanowimy zapuścić sierść pupilowi należy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji. W zimie zaleca się kilkucentymetrową długość włosa, która w połączeniu z zakładaniem ubranka staje się bardziej podatna na kołtunienie czy elektryzowanie. Dlatego tak istotne jest nawilżanie włosa i jego pielęgnacja w czasie zimy. Rasy takie jak Shih-Tzu, czy West Highland Terrier po zapuszczeniu sierści nie muszą mieć zakładanych ubranek, pod warunkiem dobrej kondycji zdrowotnej.

Podsumowanie

Konieczność ubierania psa zimą zależy od wielu czynników, takich jak: czasu poświęcanego na spacer, wieku oraz stanu zdrowia psa, czy też rodzaju i długości jego sierści. Oprócz tego, decydując się na zapuszczenie włosa u naszego pupila musimy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji, aby zapobiec pogorszeniu kondycji sierści oraz powstawaniu kołtunów. Należy także mieć na uwadze, że wystawiając psa na działanie niskich temperatur możemy narazić go na przeziębienie. W związku z czym, zakładając odpowiedni strój naszemu czworonożnemu przyjacielowi, dostosowany do panującej pogody dbamy o jego komfort oraz zdrowie.
 

wstecz